V mnoha zemích světa patří rýže mezi základní potraviny. Podle velikosti zrn se dělí na dlouhozrnnou, střednězrnnou a krátkozrnnou. Jejích druhů však existuje daleko více, některé názvy se odvozují od místa původu.
- Neloupaná rýže, zvaná i hnědá, celozrnná nebo natural má neloupaná zrna -zachovává si tak veškerou biologickou hodnotu. Při vaření potřebuje více vody a delší vaření než bílá.
- Parboiled- je druh zpracovaný tepelnou technologií, při které i po obroušení slupky z rýže se v zrnech zachovají vitaminy a minerály. Zůstává sypká, nerozváří se a absorbuje méně tuku.
- Basmati – dlouhozrnná rýže, která se pěstuje v Indii na úpatí Himaláje. Pro zlepšení chuti přidávají domorodci při vaření do vody bobkový list.
- Arborio – pochází ze stejnojmenného severoitalského městečka. V Itálii se připravuje z této rýže pravé italské rizoto. Kulatozrnná rýže s velkými a krátkými zrny. Po uvaření z ní vzniká krémovitá hmota, zrna jsou však uvnitř pevná na skus.
Další informace o rýži naleznete např. na wikipedia.cz.
Jak uvařit rýži
Rýži před úpravou důkladně několikrát propláchneme – tím ji zbavíme nejen nečistot, ale rovněž škrobu, takže nebude po uvaření lepkavá.
Voda a rýže by měly být v poměru 3:1. Vaříme ji ve větším kastrole, aby mohla nabobtnat a dala se rozložit v co nejtenčí vrstvě. Jinak by se spodní vrstva uvařila rychleji a byla by rozměklá.
Během vaření a dušení rýži nemícháme, na dně by se usadil škrob a připálila by se. Můžeme ale hrncem potřásat.
Poslední tip, trik či komentář