reklama


Celý strom kategorií receptů zde nebo využijte rozbalovací nabídku ↓↓↓.

reklama

 

Domácí veka

Ingredience

 • 500 g hladké mouky
 • 15 g čerstvého droždí
 • 300 ml vlažného mléka (pozor, aby nemělo teplotu větší než 40 stupňů!)
 • 1/2 lžičky cukru
 • 10 g soli
 • 80 g másla
 • 1 vejce nebo 1 žloutek nebo 1 bílek na potření

veka_domaci

Postup

 1. Droždí umístěte do menší misky, posypte cukrem a rozšťouchejte vidličkou pokud možno na kaši. Zasypte lžící mouky z předem odváženého množství, přilijte třetinu mléka, rozmíchejte a nechte 10 minut zpěnit na kvásek. Pokud se po deseti nebo patnácti minutách v misce nic neděje, začněte znovu s novým droždím, toto spí věčným spánkem a těsto vám nenadzvedne.
 2. Mouku smíchejte se solí a máslem nakrájeným na kostičky. Vložte do kuchyňského robota s hnětacím hákem a nechte minutu promíchat, vznikne suchá hrubá drobenka. K ní přilijte zbytek mléka a zpěněný kvásek a nejprve na nízkou rychlost, poté na o stupeň nebo dva vyšší, nechte hníst 8-10 minut, až vznikne hebké, téměř nelepivé těsto, měkké a poddajné jako plastelína. Zdá-li se vám v průběhu příliš suché, přilijte lžíci nebo dvě mléka, anebo přisypte mouku, pokud je tak vlhké, že se lepí na mísu i po několika minutách hnětení (zpočátku se lepit může, dokonce by se lepit mělo). Přesný poměr vždy trochu závisí na kvalitě mouky.
 3. Uhnětené těsto vložte do mísy lehce vytřené olejem, zakryjte ho fólií, aby neosychalo, a nechte při pokojové teplotě kynout 50-60 minut, až získá dvojnásobný objem. Není třeba čekat, až zaplní celou mísu. Řiďte se dvojnásobkem.
 4. Plech na pečení vyložte pečicím papírem. Těsto vyklopte z mísy a rozkrojte ho na polovinu. Každou rukama vytvarujte do tvaru delšího obdélníku a ten přeložte na třetiny, čimž vznikne poněkud přesnější obdélník nebo čtverec. Válečkem rozválejte na ovál velký asi 35 x 25 cm. Kratší strany zahněte dovnitř, ovál smotejte na dlouhého hada, a spoj zaštípněte tak, aby se propojil s vrstvou těsta pod ním. Rukama krátce a jemně poválejte po kuchyňské lince, tím se tvar vylepší, a potom spojem dolů položte na připravený plech.
 5. Zamotané veky potřete vodou, zakryjte igelitem nebo přiklopte hlubokým plechem a nechte 25 minut kynout. To je dostatečně dlouhá doba, abyste vyhřáli troubu na 190 stupňů. Máte-li dostatečně velký kámen na pečení, na který se vejdou obě veky, předehřejte si ho v troubě taky.
 6. Vykynuté veky potřete vajíčkem (nebo samotným žloutkem či bílkem) rozšlehaným s 2 lžícemi vody.
 7. Veky z plechu stáhněte i s papírem na nahřátý kámen, anebo vložte i s plechem do trouby, pokud kámen nepoužíváte. Pečte 10 minut, potom stáhněte teplotu na 170 stupňů a ještě 20-25 minut dopékejte, až veky hezky zezlátnou a budou na omak zpevněné.

Zdroj: www.kucharkaprodceru.cz [on-line 31.12.202]

You must be logged in to post a comment.


Chybný obsah? Nevhodný příspěvek nebo reakce? Nelezli jste technický problém? Prosím, nahlaste nám jej za pomoci formuláře zde >>. Děkujeme. Dříve se prosím ale zkuste podívat na často kladené otázky, jestli nenajdete odpověď tam >>.