Potřebujeme:
- 1 kuře
- máslo
- citrón
- bylinky – tymián, rozmarýn, šalvěj, estragon…
- sůl
- pepř
- provázek
Nejdůležitější je výběr suroviny. Můžeme volit mezi farmářským kuřetem, kuřetem jarním nebo kuřetem z velkochovu. Pokud se chceme přesvědčit, že máme dobré kuře, tak se mu podíváme pod kůži. Po obou stranách podél břicha k prsíčkům by se měl táhnout smetanově bílý proužek tuku. To je vždycky příznak dobré kvality.
Postup:
Z masa odřežeme tuk. Kuře osolíme zevnitř i zvenku. Máslo necháme změknout a smícháme ho s nasekanými bylinkami. Tuto směs vetřeme do uvolněné kůže na prsou. Kuře tím pádem zůstane šťavnatější. Zbytek ochuceného másla vložíme do břišní dutiny, přidáme citrón a kuře svážeme. Troubu předehřejte na 230 stupňů, protože potřebujeme povrch kuřete rychle uzavřít.
Kuře dáme na mřížku a vložíme do trouby. Pod mřížku dáme pekáč s trochou vody, do kterého se nám bude zachytávat vypečená šťáva. Po půl hodině pečení snížíme teplotu na 150 stupňů a kuře za pravidelného přelévání pozvolna dopečeme. Nadměrným pečením se kuře může vysušovat a ztrácet chuť. Pomocí kuchyňského teploměru přesně zjistíte, kdy je kuře upečeno. Vnitřní teplota kuřete by měla dosáhnout 80˚ C, kuřecí prsa by se měla péct do teploty 75˚ C.
Dalším způsobem, jak poznáte, jestli je kuře již upečené, je propíchnout nejtlustší část masa, a pokud šťáva skrz maso protéká nepřerušovaně a bez krve, je kuře hotové. Kuře vyjmeme a dáme do alobalu, aby se zatáhlo, ale zároveň zůstalo teplé.
Výpek přivedeme k varu, přidáme šťávu z alobalu, vypražíme do tuku, přidáme lžíci mouky, opražíme a zalijeme vývarem. Povaříme asi 20 minut a procedíme.
Zdroj: TV Nova Tescoma s chutí http://tescoma.nova.cz/clanek/novinky/skola-vareni-jak-upect-kure-7-5-2010-2.html
Poslední tip, trik či komentář