reklama


Celý strom kategorií receptů zde nebo využijte rozbalovací nabídku ↓↓↓.

reklama

 

Smetanovo-malinový dort

na kakaový korpus:

 • 180 g bílků
  100 g žloutků
  180 g cukru krystal
  70 g hladké mouky
  40 g hrubé mouky
  50 g kakaa
  75 g oleje

na krém:

 • 350 g malin
  60 g želatiny
  250 ml bílého jogurtu
  cca 150 g cukru moučky
  700 g šlehačky

na světlý plát:

 • 6 vajec
  150 g cukru krystal
  200 g hladké mouky
  1 vanilkový cukr
  1 limeta
  ½ sáčku prášku do pečiva

Základem je kakaový korpus, který je stejný jako na Sacher dort. Bílky vyšleháme se dvěma třetinami cukru a postupně spojíme se žloutky vyšlehanými s cukrem, který zbyl. Do hmoty po částech vmícháme směs hladké a hrubé mouky s kakaem a na závěr i olej. Vzniklé těsto musíme takzvaně „utáhnout“, tedy míchat ho tak dlouho, dokud se na povrchu nezačne lesknout. Pak bude totiž korpus hutný a šťavnatý. Dort pečeme v troubě předehřáté na 180 stupňů asi 45 minut, ale je dobré ho hlídat, protože každá trouba peče jinak. Upečený korpus poprášíme hladkou moukou, obrátíme dnem vzhůru, necháme vychladnout.
Smetanovo-malinový krém připravíme z propasírovaných čerstvých nebo rozmražených malin, které smícháme s rozpuštěnou želatinou, jogurtem, cukrem a šlehačkou. Chceme-li dort svatební, vyložíme dno i boky dortové formy tenkým světlým cukrářským plátem. Pokud ovšem svatbu nechystáte, stačí prokrojit kakaový korpus na tenké plátky, jedním vyložit dno dortové formy, na něj nanést vrstvu krému, přidat druhý plátek, opět krém a dort uzavřít dalším plátkem korpusu. Takto připravený dort odneseme do chladu a po ztuhnutí ho buď podáváme se šlehačkou a čerstvými malinami, nebo ho potáhneme bílou modelovací hmotou, kterou zakoupíme ve specializované prodejně. Strany dortu ozdobíme vlastnoručně vyrobenými ozdobami (například motýlky nebo vějířky) ze stejné hmoty a navrch položíme ikebanu, kterou necháme vyrobit nejlépe podle svatební kytice. A jestliže v prodejně pro cukráře zakoupíme spolu s hmotou na potažení i speciální stojan, bude výsledek opravdu velkolepý.

Zdroj: Česká televize Kuchařská pohotovost http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912986-kucharska-pohotovost/recepty/312-smetanovo-malinovy-dort/

loading...

Vložit komentář

 

 

 

Můžete využít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


dva + 1 =


Chybný obsah? Nevhodný příspěvek nebo reakce? Nelezli jste technický problém? Prosím, nahlaste nám jej za pomoci formuláře zde >>. Děkujeme. Dříve se prosím ale zkuste podívat na často kladené otázky, jestli nenajdete odpověď tam >>.