Suroviny:
- 3 kuřecí stehenní řízky
- 3 lžičky směsi koření na gyros nebo viz tip
- sůl
- 2 lžíce olivového oleje + trochu na pánev
- 2 stroužky česneku, oloupané a prolisované
K podávání a na hranolky:
- 5 velkých brambor
- 2 lžíce olivového oleje
- 2 menší červené cibule nakrájené na tenké kroužky
- 3 zralá rajčata (v zimě doporučuji nahradit cherry rajčátky ve větším počtu), pokrájená
- pár listů ledového salátu, natrhaných na kusy
- tzatziki – viz následující recept
- 4 velké placky pita chleba – viz následující recept nebo koupené a prohřáté nasucho na pánvi
Den předem pokrájejte maso na nudličky, smíchejte ho s kořením, solí (pozor, v některých směsích koření už bývá přimíchaná, v některých ne…), olejem a drceným česnekem. Zakryjte a nechte uležet. Pokud nemáte čas do druhého dne, klidně dobu uležení zkraťte na minimum, ale přijdete tím o kus dobré chuti a křehkosti masa…
Předtím, než začnete maso opékat, si ještě připravte brambory na hranolky a rozpalte troubu na 200 stupňů.
Oloupejte brambory, nakrájejte je na 1,5–2cm hranolky, namočte na chvíli do studené vody nebo jen opláchněte, aby se vyplavil škrob a pak je osušte. Hranolky promíchejte s olejem a rozložte na plechu vyloženém pečicím papírem. Pečte 30–40 minut dozlatova, jednou je otočte.
Připravte si cibuli, rajčata a salát, tzatziki i pitu, abyste po opečení masa a hranolků měli všechno připravené a mohli rovnou horké podávat.
Asi 10 minut před dopečením hranolků si rozpalte pánev s troškou olivového oleje a opečte naložené maso. S ním můžete opéct i cibuli, ale není to nutné.
Vyndejte hranolky z trouby a osolte je.
Pak už můžete kompletovat.
Z voskového papíru udělejte kornout. Pitu lehce stočte a vložte do kornoutu tak, aby jej vyplnila. Pitu naplňte masem, hranolky a syrovou zeleninou. Navrch dejte tzatziki a okořeňte.
Tip: Maso můžete ochutit dle své chuti mletou sladkou paprikou, oreganem, rozmarýnem, mletým římským kmínem, mletým pepřem a chilli.
Tzatziki
Suroviny:
- 1 okurka oloupaná a nastrouhaná nahrubo, zbavená co nejvíce vody
- 1 řecký bílý jogurt, nebo český vykapaný
- 2 stroužky česneku, prolisované
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 lžíce citronové šťávy
- sůl a čerstvě mletý pepř
Promíchejte okurku s jogurtem a poté přidejte i všechny ostatní ingredience. Důkladně promíchejte. Tzatziki podávejte vychlazené, ale čerstvé, odležení jim nesvědčí.
Domácí pita (řecké chlebové placky)
Suroviny:
- 250 g hladké mouky + na vál
- 1 lžičky soli
- 1/2 vrchovaté lžičky sušeného droždí
- 1/2 lžičky moučkového cukru
- 1,5 lžíce olivového oleje + trochu na potření
- asi 150 ml vlažné vody
Mouku důkladně promíchejte se solí, droždím a cukrem. Vmíchejte olivový olej a pak po částech vodu.
Těsto nejprve zpracovávejte vařečkou a pak rukama tak dlouho, dokud nevznikne koule hladké, v podstatě trošku “gumové” konzistence. Nechte ho odpočívat cca půl hodiny v teple – mírně nakyne, ale nijak moc (což je správně – placky nemají být příliš nadýchané, jen lehce, jsou droždím jen mírně nadzvednuté).
Po půlhodině těsto rozdělte na 4 díly, každý z nich na pomoučené desce vyválejte na placku velikosti pánve, a každou pitu zvlášť pak opékejte nasucho na pánvi. Po každé straně by se měla opékat tak 4 minuty – poté už bude mít typické hnědé fleky.
Hned po upečení každou placku potřete mašlovačkou z obou stran olivovým olejem (bude se vám pak lépe ohýbat do kornoutu) a před použitím všechny placky skladujte ve sloupci na sobě, bez přístupu vzduchu – přikryté, aby zůstaly vláčné a neztvrdly.
Každopádně placky jezte co nejdříve po upečení, ještě teplé jsou nejlepší.
Zdroj: Domácí gyros; Karolína-domácí kuchařka – TV Prima http://www.iprima.cz/recepty-s-vuni-leta-od-karoliny-domaci-kucharky [On-line 28.02.2015]
Poslední tip, trik či komentář