Na 4 porce potřebujeme:
- 500 ml jehněčí šťávy,
500 ml červeného vína,
4 jehněčí kolínka,
1 svazeček čerstvého tymiánu a rozmarýnu,
sůl, celý černý pepř,
2–3 lžíce rostlinného oleje na restování zeleniny,
2 mrkve,
1/4 celeru,
2 petržele,
2 cibule,
4 stroužky česneku
K podávání:
- 4 čerstvé mladé karotky a 2 hrsti hrášku,
- fava fazolky – krátce povařené,
- oloupanou dužinu bez semínek z 1 rajčete,
- 1 hrst smržů,
- 100 másla,
- čerstvě mletý pepř,
- sůl, pepř a tymián na dochucení
Na jehněčí koleno předehřejeme troubu na 120 °C. Očištěné maso osolíme a v kastrole na oleji ho ze všech stran opečeme. Maso vyjmeme, do kastrolu vsypeme očištěnou a pokrájenou kořenovou zeleninu, orestujeme ji, a když změkne (zhruba po 15 minutách), přidáme k ní několik oloupaných stroužků česneku, oloupanou a na čtvrtky nakrájenou cibuli.
Znovu osmahneme, vlijeme červené víno a necháme ho vyvařit na ¼, přilijeme připravenou jehněčí šťávu tak, aby maso bylo ze tří čtvrtin zakryto. Přidáme kuličky pepře, bylinky, uvedeme do varu, přikryjeme poklicí a vložíme do trouby. Tam necháme maso za občasného otočení dusit doměkka (podle kvality masa to bude trvat zhruba dvě a půl až tři a půl hodiny). Maso se musí snadno oddělovat od kosti, musí být měkké, ale ne rozvařené. Měkké maso opatrně vyjmeme ze šťávy tak, aby neodpadávalo od kostí. Šťávu na sporáku svaříme na polovinu objemu, přecedíme, rozmixujeme s kostičkami studeného másla a podle potřeby dochutíme solí a čerstvě mletým pepřem. Do šťávy vložíme zpět maso a před podáváním prohřejeme.
Na másle orestujeme očištěné proprané smrže, přidáme pokrájenou vařenou karotku s hráškem a fava fazolkami. Krátce prohřejeme, vmícháme na kostičky nakrájené rajče a dochutíme solí, pepřem a lístky čerstvého tymiánu.
Zdroj: TV Nova Tescoma s chutí http://tescoma.nova.cz/clanek/napistenam/dusene-jehneci-koleno-30-3-2010.html
Poslední tip, trik či komentář