reklama


Celý strom kategorií receptů zde nebo využijte rozbalovací nabídku ↓↓↓.

reklama

 

Větrníky

(na cca 20 ks větrníků)
na odpalované těsto:

 • 200 g hladké mouky
  390 ml vody
  100 g oleje
  260 g vajec
  špetka soli
  tuk na vymazání
  voda na pokropení

na vanilkový krém:

 • 300 ml mléka
  70 g cukru krystal
  70 g pudinkového prášku
  270 ml šlehačky

na karamelovou šlehačku:

 • 50 g cukru krystal
  500 ml smetany ke šlehání

na polevu:

 • fondán
  karamel na obarvení

Nejdříve si připravíme odpalované těsto: Vodu s olejem a špetkou soli přivedeme k varu, přisypeme mouku a restujeme, dokud nevznikne hladká hmota. Až se přestane lepit na vařečku a dno hrnce, které zůstane pokryté tenkou bílou vrstvou, vložíme ji do hnětače a necháme míchat, dokud se nevychladí aspoň na teplotu lidského těla. Nakonec do hmoty postupně zašleháme vejce.
Z odpalovaného těsta nastříkáme cukrářským sáčkem na vymazaný plech menší šneky, které zlehka pokropíme vodou a vložíme do rozehřáté trouby. Pečeme zprudka na 220 stupňů, až větrníky vyběhnou do výšky a získají zlatavou barvu. Poté troubu odvětráme a větrníky asi deset minut takzvaně „dosušíme“ při 190 stupních. Až vychladnou, prokrojíme je a naplníme vanilkovým krémem a karamelovou šlehačkou.
Začneme vanilkovým krémem. Ten připravíme jednoduše: zálivku z pudinkového prášku rozmíchaného v troše mléka zavaříme do vroucího zbytku mléka s cukrem. Tento základ dáme vychladit, poté do něj postupně vmícháme ušlehanou smetanu a první krém je hotový.
A teď karamelová šlehačka: cukr utavíme na pánvi za stálého míchání v hladký karamel, který rozředíme polovinou smetany a necháme zchladnout. Potom už ho jen vyšleháme s druhou polovinou smetany v hustou šlehačku. Naplněné větrníky zaklopíme horní částí, kterou jsme potáhli ve fondánu dobarveném trochou karamelu, a servírujeme.

Zdroj: Česká televize Kuchařská pohotovost http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912986-kucharska-pohotovost/recepty/273-vetrniky/

loading...

Vložit komentář

 

 

 

Můžete využít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


× 3 = dvacet sedm


Chybný obsah? Nevhodný příspěvek nebo reakce? Nelezli jste technický problém? Prosím, nahlaste nám jej za pomoci formuláře zde >>. Děkujeme. Dříve se prosím ale zkuste podívat na často kladené otázky, jestli nenajdete odpověď tam >>.